Dom bez kúrenia si dnes už nedokážeme predstaviť. Na výber máme veľké množstvo rôznych vykurovacích systémov a vybrať si ten jeden správny nie je jednoduché, pretože musíme zvážiť viacero premenných. Nemôžeme jednoznačne povedať, ktoré kúrenie je najlepšie, ale musíme zvážiť individuálne riešenie pre každý dom zvlášť.
Základné rozdelenie kúrenia
Podľa umiestnenia tepelného zdroja rozlišujeme na prvom mieste miestne vykurovanie, kedy je zdroj umiestnený priamo v danej miestnosti. Tento typ kúrenia už nie je veľmi aktuálny, pretože ide predovšetkým o WAW ohrievače, ktoré nie sú veľmi obľúbené. Medzi miestne vykurovanie patria aj krby a krbové kachle, ktoré obvykle slúžia ako sekundárne kúrenie.
Etážové kúrenie vždy vykuruje jedno poschodie. Pre správne fungovanie musia byť ohrevné telesá aj kotol v jednej rovine.
V rodinných domoch sa najčastejšie využíva ústredné kúrenie, kedy je celý objekt vykurovaný jedným zdrojom. Ten sa obvykle nachádza v samostatnej technickej miestnosti.
Veľmi častým typom kúrenia je aj diaľkové vykurovanie. Zdroj tepelnej energie sa nachádza mimo danú budovu a pomocou prenosného média (najčastejšie vody) sa prenáša do vykurovaných objektov. Diaľkové vykurovanie sa dá vidieť najmä v mestskej zástavbe. Zdroj je umiestnený mimo obytnú zónu v priemyselnej oblasti, aby nerušil okolité domy.
Ďalej sa kúrenie dá rozdeliť aj podľa typu paliva, ale týmto delením sa budeme zaoberať samostatne, kedy rozoberieme najčastejšie druhy palív a zhrnieme ich klady, zápory a uvedieme si najčastejšie chyby pri ich inštalácii.
Ako vybrať vhodné kúrenie?
Pri výbere kúrenia musí byť zohľadnených hneď niekoľko faktorov. Niektoré druhy sú vhodné skôr do novostavieb než do rekonštruovaných starších domov. S tým súvisí, že pri zatepľovaní staršieho domu je vhodné zhodnotiť aj stav kotla. Po zateplení už obvykle nie je nutný príliš naddimenzovaný kotol, pretože by paradoxne došlo ku zvýšeniu účtov za kúrenie (neustále by sa spínal).
Ani pri zateplených domoch sa nesmieme rozhodovať iba podľa útraty za kúrenie. Hlavne v nízkoenergetických a pasívnych domoch sú veľmi nízke potreby tepla a nie je nutné investovať do nákladných vykurovacích systémov. V tomto prípade musíme do celkovej čiastky započítať aj počiatočnú investíciu a zhodnotiť, či má vôbec zmysel.
Pre čo najvýhodnejšie vykurovanie objektu je dôležitá aj regulácia teploty, čo platí ako pre zateplené tak aj pre nezateplené domy. Teplotu môžeme regulovať podľa vnútornej teploty vzduchu, výstupnej teploty zo zdroja, vonkajšej teploty alebo podľa záťaže. Pri regulácii podľa vonkajšej teploty ušetríme až 25 percent nákladov. Najjednoduchšie sú mechanické termostaty fungujúce na základe rozťažnosti kvapalín a plynov (používajú sa termostaty plnené liehom alebo vhodným plynom). V elektronických termostatoch sú umiestnené relé a elektrický obvod, ktorý je ovládaný polovodičovými senzormi. Najmodernejšie termostaty monitorujú vnútorné aj vonkajšie prostredie, výsledky ukladajú do pamäte a podľa dlhodobých údajov spúšťajú kúrenie alebo klimatizáciu.
Plynové zdroje tepla
Jedným z najobľúbenejších druhov kúrenia je použitím plynu. Je to relatívne ekologický zdroj tepla, pretože pri jeho spaľovaní nevznikajú nebezpečné častice. Niektorí ľudia sa obávajú, že sa zdroje zemného plynu vyčerpajú – faktom je, že na Zemi sú zásoby plynu na niekoľko desaťročí.
Plyn je ľahko regulovateľný, nenáročný, lacný (ak je vhodne zvolený) a vcelku bezpečný. V menších domoch sa však oplatí iný zdroj energie, pretože následné revízie môžu náklady veľmi predražiť. Mnoho ľudí nemá do domu vôbec zavedenú plynovú prípojku alebo ich dom nemá komín – v tomto prípade je potrebné zvážiť, či sa počiatočná investícia do nich oplatí.
Dnes už takmer nepoužívaným zdrojom tepla sú WAW ohrievače. Stretávame sa s nimi skôr v starších domoch a často bývajú v žalostnom stave, čo sa často stáva príčinou nehôd. Tieto ohrievače potrebujú pre svoj chod rozvody plynu v každej miestnosti, sú hlučné a vykurovaná miestnosť musí byť dobre vetraná, čo ich činí nevhodnými pre dobre zateplené domy.
Pri kúrení WAW ohrievačmi je nutný kvalitný odťah alebo odvetranie miestnosti. Hasiči sa často stretávajú s prípadmi, kedy majitelia zanedbali údržbu svojich ohrievačov a v kombinácii so zadebnenými oknami urobili z miestnosti prakticky plynovú komoru.
Ďalšou možnosťou sú plynové kotle, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi moderné a majú hromadu užitočných „inteligentných“ funkcií. Správny projektant dokáže plynový kotol vhodne kombinovať aj so solárnymi panelmi alebo krbom. Celková cena závisí od počtu radiátorov, komínov, kotla a rozmerov celého domu.
So zaobstaraním plynového kotlu súvisia aj pravidelné revízie. Vstupnú revíziu obstaráva dodávateľská firma priamo pri inštalácii. Majitelia rodinných domov majú podľa zákona prevádzkovať svoje zariadenia bezpečne, bohužiaľ nikde nie je sformulované, čo táto veta presne znamená. Napriek tomu sa odporúča robiť pravidelné revízie práve pre zachovanie bezpečnosti. Pre predĺženie životnosti kotla si môžeme pozvať domov servisného technika, ktorý spraví servisnú kontrolu. Súčasťou kontroly je správne nastavenie kotla.
Veľkou chybou je uvedenie plynového kotla do prevádzky bez vstupnej revízie. Ak dôjde k nehode, nie je možné získať odškodnenie od poisťovne.
Najmä po lete môže majiteľov vydesiť nefunkčný kotol. Najskôr skúste skontrolovať uzáver plynu; niektorí ľudia ho po skončení vykurovacej sezóny zatiahnu a zabudnú, že ho uzavreli. Problém môže byť aj v zástrčke. Ak však ťažkosti pretrvávajú, zavolajte radšej servisného technika a nepúšťajte sa do opravy kotla na vlastnú päsť.
Potenciálne veľmi nebezpečnou chybou je zanesený komín. Spočiatku si ani nemusíme všimnúť slabý ťah, no časom môže dôjsť k vzplanutie sadzí. Za konštrukčné chyby komína považujeme príliš nízku výšku alebo veľa kolien dymovodu, ktoré sú tiež príčinou slabého ťahu.
Nielen WAW ohrievače, ale aj plynový kotol potrebuje riadny prívod vzduchu. Ak meníte v miestnosti s kotlom okná a dvere, uistite sa, že je odvetranie dostatočné. V žiadnom prípade neutesňujte prívodné otvory ktoré vyvŕtal servisný technik.
Kúrenie elektrinou
Ako hlavný zdroj kúrenia volia elektrinu najmä ľudia, ktorí nemôžu mať doma zavedený plyn. Kúrenie elektrinou má však viacero výhod a je na výber mnoho rôznych riešení pre uspokojenie všetkých.
Do dobre zateplených domov sa hodia elektrické kotle. Pri prívetivej tarife za elektrinu je vykurovanie lacné. Elektrokotly sú moderné a jednoduché na obsluhu aj údržbu. Drvivá väčšina kotlov je zavesených na stene. Zapojenie elektrokotla vyžaduje dostatočne silný istič, keďže kotol sa pripája k trojfázovému rozvodu. Chybou pri inštalácii kotla je prílišné naddimenzovanie, ktoré paradoxne zvyšuje spotrebu energie (dochádza k neustálemu spínaniu).
Priamotopy (teplovzdušné konvektory) posúvajú vyrobené teplo vodiču, ktorý ho dáva do okolia. Umiestnenie priamotopov do všetkých miestností nie je častým riešením, skôr sa nimi vyhrievajú miestnosti, kde nemáme zavedené radiátory ako sú chodba alebo kúpeľňa.
V súčasnej dobe je medzi elektrické zdroje tepla zaraďované aj tepelné čerpadlo. Hoci elektrina tu iba poháňa kompresor, ktorý využíva energiu s nízkym potenciálom zo zeme, tak ho sem zaraďujeme – jeho spotreba je pomerne vysoká. Zaobstaranie tepelného čerpadla nie je lacnou záležitosťou a zíde sa prepočítať, či sa oplatí. Taktiež musíme mať čerpadlo s odpovedajúcim výkonom pre daný objekt, pretože príliš slabé čerpadlo nie je schopné vykúriť dom a musí sa potom podporovať inými zdrojmi.
Sálavé panely sa umiestňujú na strop či steny a dajú sa využiť aj ako zaujímavý doplnok, pretože môžu mať podobu ušľachtilého kameňa alebo skla. Ohrevným telesom je tu grafitová fólia. Aj v prípade panelov je dôležitá správna voľba veľkosti a výkonu.
Obľúbené je aj podlahové kúrenie v podobe ohrevných panelov. Vďaka podlahovému kúreniu je možné zahriať aj pomerne studené podlahy a zvýšiť tak komfort v miestnosti. Bohužiaľ kvôli raketovému nástupu podlahového kúrenia sa zrazu objavilo množstvo firiem, nie všetky však odvádzajú kvalitnú prácu. Ohrevné panely majú často chybné spojky a koncovky, ale tieto problémy nanešťastie zväčša prežijú záručnú lehotu.
Kúrenie tuhými palivami
Predaj kotlov na tuhé palivá podlieha zákonu, ktorý ich rozdeľuje do kategórií podľa emisií. Kúriť sa dá priamo drevom, ktoré je lacnejšie než plyn a elektrina. Uhlie je fosílny (neobnoviteľný) zdroj energie a pre mnoho ľudí je neekologické, hoci pri jeho spaľovaní vzniká menej emisií než pri spaľovaní biomasy. Pelety a brikety sú pevné, ekologické a nefosílne palivá, no kúrenie peletami je zhruba rovnako finančne náročné ako kúrenie plynom.
Tehlové či kamenné krby sa využívajú ako sekundárny zdroj energie, ktorý sa dá v prípade moderných krbov pripojiť na výmenníky tepla. Dnes sa využívajú zároveň ako príjemný doplnok interiéru. Krby aj kachle sú zložené z ohniska, popoliska na odpadávanie paliva a komínu na odvod spalín. Krby často zvádzajú k rôznej domácej tvorbe, ale nie je to práca pre každého domáceho kutila. Vložkovanie krbu a stavba komína sú špecifické činnosti a ich tvorba vyžaduje skúsenosti, pretože inak hrozí vznik požiaru.
Kúrenie kotlom na pevné palivá nemusí byť otravné a náročné na čas, ako by sa mohlo zdať – v dnešnej dobe už existujú kotle s dávkovačmi. Ich cena sa odvíja od veľkosti zásobníku a interval dopĺňania je bežne okolo desať dní. Prehorievacie kotle (palivo sa sype na základnú horiacu vrstvu) a odhorievacie (palivo z násypky padá na rošt) sú cenové obdobné a interval dopĺňania je podobný. Ich výkon je regulovaný klapkou pre prívod a odvod vzduchu. Pri inštalácii kotla na tuhé palivá je dôležitý správne zvolený komín; pre kúrenie tuhým palivom je inštalovaný komín s najvyššou teplotnou triedou, ktorá odolá teplote až 600 °C. Komín je nutné udržovať v priechodnom stave, aby nedošlo k vznieteniu sadzí.
Pred inštaláciou krbu alebo kotla na tuhé palivá je potrebné zvážiť aj určité pohodlie. Musíme si uvedomiť, že kúrenie pevnými palivami vyžaduje určitú prípravu (najmä v prípade kúrenia drevom) a miesto na uskladnenie paliva. Niektorým ľuďom tento ústupok z komfortnej zóny nemusí vyhovovať a rozhodnú sa pre inú alternatívu.
Foto: iStock, Shutterstock
Opýtať sa & odpovedať