Pri výbere okien veľa stavebníkov venuje veľkú pozornosť rámom – materiálu, dizajnu a farbe. Zásadné vlastnosti okna však určuje typ zasklenia. Požiadavka na výstavbu domov, ktorých spotreba energie sa blíži nule, zvyšuje nároky aj na zasklenie okien. Doteraz používané izolačné dvojsklá prestávajú plniť nároky a nahrádzajú ich izolačné trojsklá či dokonca štvorsklá. Ušetria vám veľa peňazí za energiu, návrh zasklenia však závisí aj od radu ďalších požiadaviek.
Najsledovanejším parametrom pri výbere zasklenia je tepelnoizolačná schopnosť – koeficient prestupu tepla U. V technických listoch okien nájdete hodnoty Uf (parameter rámu), Ug (parameter zasklenia) a Uw (okno ako celok). V tomto článku sa zameriame na zasklenie.
Dvojsklá a trojsklá
Izolačné dvojsklá tvoria dve tabule plochého skla s hrúbkou 4 mm, po obvode spojené/oddelené dištančným rámikom s hrúbkou spravidla 14 mm. Tepelnoizolačné vlastnosti zaisťuje výplň z inertného plynu, najčastejšie argónu alebo zmesi argónu a ďalších plynov, prípadne kryptónu. Ten má väčšiu izolačnú schopnosť (dvojsklo môže byť tenšie), ale je drahšie. Štandardné dvojsklá majú skladbu 4 – 14 – 4 (medzery 14 mm) alebo 4 – 16 – 4 a väčšinou dosahujú parameter Ug = 1-1,1 W/m2K.
Tento článek je pro členy klubu Můj dům.
Jste členem? Přihlásit se.
Opýtať sa & odpovedať