Vegetačné strechy si za posledné roky získali množstvo priazne. Netreba sa však čomu čudovať. Zeleň v súčasnosti chýba mnohým ľuďom, a to hlavne tým, ktorí žijú v mestách. Betónové džungle sú neosobné a v letných mesiacoch príliš horúce. Trávnatých plôch, stromov a kvetov je čoraz menej, čo spôsobuje, že jednotlivé domácnosti hľadajú rôzne riešenia. Jednou z nich je práve zelená oáza nachádzajúca sa na streche.
Zelené strechy, často označované ako vegetačné, dávajú domu úplne iný rozmer. Poskytujú miesto, kde si môžete oddýchnuť a spojiť sa s prírodou. Zlepšujú náladu a plnia sen o menšej dekoratívnej záhradke viacerým záhradkárom. Ešte predtým, ako si ich zvolíte, musíte zistiť, čo všetko si vyžadujú a ako sa o ne správne starať.
Typy vegetačných striech
Vegetačné strechy sa delia na dva základné typy:
- extenzívne
- intenzívne
Extenzívne vegetačné strechy
Extenzívne vegetačné strechy nie sú určené na pohyb ľudí. Tvoria sa zvyčajne z nenáročnej zelene, ktorá nepotrebuje veľa starostlivosti. Rastie a regeneruje sa sama. Potrebnú vlhkosť získava zo zrážok. Výška vegetačného substrátu sa odvíja od zvolených rastlín. Zvyčajne je ale v hodnote 60 – 150 mm.
Zaujímavosťou extenzívnych vegetačných striech je to, že sa dajú použiť nielen na ploché strechy so sklonom od 2°, ale aj na šikmé so sklonom do 30°. Zaťaženie je v rozpätí od 90 do 200 kg/m².
Tento článek je pro členy klubu Můj dům.
Jste členem? Přihlásit se.
Opýtať sa & odpovedať